Jakie funkcje pełni kurtka robocza?

0
898

Jakie funkcje pełni kurtka robocza?

W sprzedaży znajdziemy dziesiątki produktów odzieżowych BHP dedykowanych osobom wykonującym różnorodne prace, a tym samym potrzebującym odzieży o nieco innych właściwościach fizycznych. Przykładem mogą być kurtki ochronne, które spotyka się w wersjach ocieplanych i nieocieplanych. Te pierwsze przeznaczone są do pracy na świeżym powietrzu, w chłodnych miesiącach roku, przede wszystkim zimą. Te drugie sprawdzają się jesienią i wiosną, a niekiedy również zimą, gdy temperatury powietrza nie spadają poniżej zera.

Podstawowe właściwości kurtek roboczych

Kurtki to doskonały przykład odzieży wierzchniej, która ma chronić przed kaprysami pogody – izolować od zewnętrznych czynników środowiskowych i do pewnego stopnia zabezpieczać odzież pierwszej warstwy przed jej przypadkowym zabrudzeniem i uszkodzeniem podczas pracy. Do podstawowych właściwości kurtek ochronnych zaliczyć zatem możemy ochronę przed zimnem, wiatrem i wilgocią (tę funkcję realizują tylko wodoodporne wersje kurtek), a także ochronę przed zabrudzeniem lub zniszczeniem bluzy, polaru, koszuli czy innych elementów garderoby codziennej, ewentualnie roboczej.

Dodatkowe właściwości kurtek roboczych

Poza podstawowymi zadaniami realizowanymi przez wszystkie rodzaje kurtek, również te przeznaczone do użytku codziennego, kurtki ochronne pełnią również dodatkowe funkcje. Najważniejszą z nich jest zagwarantowanie lepszej widoczności ubranej w taką odzież osoby, zwłaszcza w trudnych warunkach pogodowych lub po zmroku. Funkcja ta realizowana jest za pomocą specjalnych elementów odblaskowych naszytych na powierzchnię kurtki. Niektóre robocze kurtki ochronne w całości wykonane są z tego typu tkanin, co w zasadniczy sposób wpływa na poprawę bezpieczeństwa pracy. Z tego typu kurtek korzystają m.in. pracownicy budowlani i drogowi. Po tego typu kurtki coraz częściej sięgają również kierowcy zawodowi, osoby zatrudnione w branżach związanych z konserwacją i pielęgnacją terenów zielonych, pilarze, drwale i wiele innych osób pracujących w terenie, w różnych warunkach pogodowych.

Profesjonalna kurtka ochronna, niezależnie od typu materiału, z jakiego została wykonana, powinna w pozytywny sposób wpływać na bezpieczeństwo korzystającego z niej pracownika. Dlatego odzież tego typu podlega procesowi certyfikacji i przed dopuszczeniem do sprzedaży poddawana jest specjalnym testom, które określają poziom zgodności jej wykonania z przewidzianymi prawem normami jakości. Jeśli szukasz w pełni profesjonalnej odzieży roboczej, przed jej zakupem sprawdź, czy wykonano ją przy uwzględnieniu określonych norm.

  Przemysł 4.0 szansą na wyjście Polski z pandemicznego kryzysu. Brakuje jednak pracowników o odpowiednich kompetencjach [DEPESZA]